4
دی

«بیداری اسلامی» محور چهارمین سوگواره بین‌المللی وبلاگ‌نویسان عاشورایی

رییس چهارمین سوگواره بین‌المللی وبلاگ‌نویسان عاشورایی از برگزاری این سوگواره به‌صورت بین‌المللی و به سه‌زبان انگلیسی، عربی و فارسی خبر داد و گفت: بیداری اسلامی و الهام آن از قیام امام حسین(ع) محور برنامه امسال است.

به گزارش «وبلاگ نیوز» حجت‌الاسلام محمدتقی محمدیان در نشست رسانه‌ای سوگواره که در نمایشگاه خیمه خورشید برپا شد اظهار کرد: از جمله حوادث و رویدادهایی که نه‌تنها جوامع اسلامی و تاریخ اسلام، بلکه تاریخ بشریت را وامدار خود کرده، قیام عاشورا و نهضت کربلاست. این واقعه به تنهایی یک فرهنگ و ایدئولوژی را ایجاد کرده که همه حوادث تاریخ را تحت تاثیر قرار داده است.

محمدیان ادامه داد: امتداد این تاثیر، امروزه فرهنگ پایداری، مقاومت، زیستن شرافتمندانه و مرگ با عزت را تبلیغ می‌کند و مانند خون در رگ حیات طیبه بشری حرکت دارد.

رییس فرهنگسرای ولا گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز با پیروی از این فرهنگ، سلسله برنامه‌هایی را برای ایام محرم سال ۱۴۳۳ هجری قمری تدارک دیده که در قالب برنامه‌های «دریا عطش گرفت» اجرا می‌شوند و از جمله آن‌ها می‌توان به نمایشگاه «خیمه خورشید» که هم‌اکنون برپاست و «عطر سیب» که در ابتدای ماه محرم برگزار شد اشاره کرد.

مدیر فرهنگی هنری منطقه ۲۰ افزود: سوگواره بین‌المللی وبلاگ‌نویسان عاشورایی از دیگر برنامه‌های مجموعه «دریا عطش گرفت» است و برنامه‌های دیگر این مجموعه نیز در مقاطع پیش رو برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: فضای مجازی عرصه‌ جدید و مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی است و از حیث آفندی و پدافندی ضرورت دارد نهادها در این حوزه فعالیت کنند. فرهنگسرای ولا نیز با نگاه ترویج مفاهیم حسینی بر آن شد سوگواره وبلاگ‌نویسان عاشورایی را برگزار کند که تاکنون سه دوره از آن برگزار شده و از سال گذشته به صورت بین‌المللی به فعالیت پرداخته است.

وی درباره وجه تمایز این سوگواره با برنامه‌های مشابه گفت: از اولویت‌های جدی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شبکه‌سازی بین مخاطبان و تولید محصولات و برنامه‌های اثرگذار برای آن‌هاست. ما از مجموعه کسانی که در دوره‌های پیشین این سوگواره شرکت کرده‌اند، یک شبکه مفید از فعالان سایبری در حوزه عاشورایی ایجاد کرده‌ایم تا بتوانیم امکان فعالیت و ادای دین را در این حوزه برای مخاطبانمان فراهم کنیم.

رییس فرهنگسرای ولا ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۱۷۰۰ وبلاگ‌نویس در این شبکه گردآمدند که با ۲۵۰۰ اثر در سوگواره‌ شرکت کردند. از این میان ۱۴۰ اثر شایسته تقدیر بود که به ۴۸ نفر جایزه تعلق گرفت.

محمدیان توضیح داد: ثبت نام در دوره چهارم این سوگواره از عاشورا آغاز شد و تا اربعین حسینی ادامه خواهد داشت و در روزهای آخر ماه صفر نیز از برگزیدگان سوگواره تقدیر به عمل خواهد آمد.

وی افزود: این سوگواره در دو بخش اصلی «وبلاگ‌ محور» و «پست محور» با موضوعات مرتبط با عاشورا و یک بخش ویژه با عنوان «قیام حسین، بیداری اسلامی» برگزار می‌شود.

وی همچنین درباره نقش نهادهای شرکت‌کننده در برگزاری این سوگواره گفت: سازمان بسیج دانشجویی کشور، دانشگاه جامعة المصطفی در قم، مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد، موسسه فرهنگی تبیان و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در برپایی سوگواره مشارکت دارند.

به گفته رییس چهارمین سوگواره بین‌المللی وبلاگ‌نویسان عاشورایی، در بخش «وبلاگ محور» این سوگواره ویژگی‌های عمومی و پست‌های موجود در وبلاگ، با توجه به شاخصه‌های معین ارزیابی و بهترین‌ها انتخاب می‌شوند. همچنین در بخش «پست محور» پست‌های ثبت‌شده وبلاگ‌نویسانی که وبلاگ آن‌ها شرایط عمومی را داشته باشد، ارزیابی و انتخاب می‌شوند. جوایز این سوگواره نیز ۵۰ سفر زیارتی به مشهد مقدس و کربلای معلی خواهد بود.

این سوگواره در بخش آزاد، شامل موضوعات مرتبط با محرم و در بخش تخصصی شامل موضوعاتی چون «شیعه و عاشورا»، «عبرت‌های عاشورا»، «وقایع‌نگاری و برش‌های تاریخی»،‌ «عاشورا و انتظار» و «مناسک آیینی»‌ است.

چهارمین سوگواره بین‌المللی وبلاگ‌نویسان عاشورایی در شش قالب شعر، یادداشت وبلاگی، نماهنگ، صوت و پادکست، عکس، طرح گرافیکی و فتوبلاگ برگزار می‌شود. همچنین شاخص‌های اصلی در داوری وبلاگ‌های برگزیده عبارت است از تعداد مطالب مرتبط با موضوعات سوگواره، غنای مضمون و عمق محتوا، استناد تاریخی، اثرگذاری عمومی وبلاگ بر اساس تعداد بازدیدهای صورت‌گرفته، قالب متناسب و زیبایی‌های بصری، استمرار به‌روزرسانی و نوآوری و خلاقیت.

داوری آثار وبلاگی برتر نیز در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول شرایط عمومی وبلاگ به‌عنوان شرط لازم بررسی می‌شود و آثار بر اساس امتیاز به مرحله دوم داوری راه‌ می‌یابند. قالب متناسب و زیبایی ةای بصری، نوآوری و خلاقیت و وجود حداقل ۵ پست مرتبط با موضوعات از ویژگی‌های عمومی وبلاگ‌ها است.

داوری آثار در بخش ویژه با موضوع «قیام حسینی، بیداری اسلامی» نیز بر اساس مشخصاتی چون فعالیت‌های مستر در موضوعات مرتبط با بیداری اسلامی، غنای مضمون و عمق محتوا،‌ مرجعیت و تعداد بازدیدها و همچنین اثرگذاری و مخاطب‌پسندی ارزیابی می‌شوند.

علاقمندان برای شرکت در سوگواره می توانند به سایت این فرهنگسرا مراجعه کنند.


free b2evolution skin


فرم در حال بارگذاری ...