22
شهریور

نشست خبری دومین همایش فعالان فضای مجازی

نشست خبری دومین همایش فعالان فضای مجازی حوزه‌های علمیه خواهران با حضور رئیس مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران سه شنبه 21 شهریور ماه 96 برگزار شد.

دکتر طائی‌زاده در نشست خبری دومین همایش فعالان فضای مجازی حوزه‌های علمیه خواهران که پیش از ظهر امروز در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور برگزار شد گفت: دومین همایش فعالان فضای مجازی حوزه‌های علمیه خواهران با هدف ایجاد زمینه مناسب برای تولید آثار موفق دینی در فضای مجازی و شکوفایی و شناسایی استعدادهای برتر و طلاب هنرمند در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه‌ ۲۷ و ۲۸ شهریور ماه با حضور بیش از 300 نفر از طلاب و استادان خواهر در مرکز مدیریت‌ حوزه‌های علمیه خواهران برگزار می‌شود.

وی افزود: در این همایش علاوه بر تقدیر از فعالان فضای مجازی حوزه‌های علمیه خواهران، برنامه‌های دیگری مانند: سخنرانی شخصیت‌های برجسته، نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی تخصصی فضای مجازی برگزار خواهد شد.
طائی‌زاده با بیان این‌که اولویت اول حوزه‌‌های علمیه خواهران در فضای مجازی، فعالیت در شبکه‌‌های اجتماعی اختصاصی است تصریح کرد: برنامه بلند مدت حوزه‌‌های علمیه خواهران در فضای مجازی، فراهم کردن یک بستر پاک و امن برای فعالیت خواهران طلبه است زیرا تاثیرگذاری زمانی محقق می‌شود که فضای مجازی پاک باشد و به همین منظور نیز سامانه کوثرنت و کوثربلاگ طراحی و تولید شده است.
وی با بیان این‌که سامانه کوثرنت و کوثربلاگ بزرگ‌ترین اجتماع دینی طلاب در فضای مجازی است،‌ افزود: بومی بودن، فضای امن و نجیب و همچنین عدم وجود مطالب و تبلیغات زرد و بی‌محتوا موجب تمایز سامانه کوثرنت و کوثربلاگ نسبت به دیگر شبکه‌های اجتماعی است.
طائی‌زاده با اشاره به اهمیت حضور طلاب در فضای مجازی بیان کرد: اهمیت فضای مجازی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و امروزه علاوه بر نهاد‌های کشوری، مراجع عظام نیز به حضور طلاب و فرهنگ‌سازی در فضای مجازی تاکید دارند و باید به صورت عملیاتی، برنامه‌ریزی صورت گیرد تا طلاب و روحانیون نیز در این فضای به تولید محتوای دینی بپردازند.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران به ظرفیت عظیم حوزه‌های علمیه خواهران در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در سامانه کوثرنت بیش از 80 هزار و در سامانه کوثربلاگ بیش از 8 هزار خواهر طلبه در حال فعالیت و تولید محتوای دینی هستند و این گواهی، بر بسترسازی مناسب حوزه‌های علمیه خواهران در عرصه فضای مجازی است.
وی با اشاره به این‌که فقط طلاب حوزه‌های علمیه خواهران می‌توانند در سامانه کوثرنت و کوثربلاگ فعالیت نمایند اظهار کرد: امیدواریم در آینده، امکان حضور تمام بانوان را در سامانه کوثربلاگ فراهم نمائیم تا بانوان جامعه بتوانند ‌در محیطی سالم به اشتراک‌گذاری نظرات خود در مسائل مختلف به ویژه مسائل مربوط به بانوان، خانواده و سبک زندگی اسلامی بپردازند.
طائی‌زاده با تاکید بر مشخص شدن هویت طلاب در فضای مجازی گفت: هویت طلاب در فضای مجازی باید به‌گونه‌ای باشد که طلاب در فضای مجازی به عنوان مرجع مسائل دینی شناخته شوند و ما نیز باید بستر مناسبی برای این هویت فراهم کنیم.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران ادامه داد: مهارت‌افزایی طلاب در فضای مجازی از دیگری مواردی است که باید به آن توجه شود تا طلاب بتوانند از تخصص و حرفه خود در فضای مجازی استفاده کنند.
وی افزود: از محورهایی که در این همایش به دنبال آن هستیم مشخص کردن شاخص‌های زن مسلمان است تا در خصوص شاخصه‌های زن مسلمان در فضای مجازی همگرایی بوجود آید و مشخص گردد فعالیت یک زن مسلمان در چه زمینه‌هایی باید اولویت دارد، لذا باید کارکردها و اولویت‌های زنان مسلمان در فضای مجازی معین شود.
طائی‌زاده در پایان از راه‌انداری موتور جستجوی امین خبر داد و گفت: موتور جستجوی امین یک سامانه پرسش و پاسخ در حوزه علوم اسلامی و انسانی می‌باشد که در دومین همایش فعالان فضای مجازی افتتاح می‌شود.

ادامه »


free b2evolution skin
13
اردیبهشت

گفتگو با مدیر وبلاگ مدرسه محدثه بروجرد

به نام خدا

کوثر بلاگ: در این بخش گفتگویی داریم با یکی از وبلاگ نویسان با سابقه و فعال سامانه کوثر بلاگ
مدیر وبلاگ مدرسه محدثه بروجرد مهمان این هفته ما هستند تا بیشتر با این وبلاگ نویس گرامی آشنا شویم و سوالاتی را از ایشان پیرامون کوثر بلاگ فعالیتشان در این سامانه داشته باشیم.

ادامه »


free b2evolution skin
5
دی

گفتگو با مدیر وبلاگ نرجس خاتون سلام الله علیها دولت آباد

به نام خدا

کوثر بلاگ: در این بخش گفتگویی داریم با یکی از وبلاگ نویسان فعال سامانه کوثر بلاگ
مدیر وبلاگ نرجس خاتون سلام الله علیها دولت آباد مهمان این هفته ما هستند تا بیشتر با این وبلاگ نویس گرامی آشنا شویم و سوالاتی را از ایشان پیرامون کوثر بلاگ و فضای مجازی داشته باشیم.

1-  از چه زمان و چطور وارد فضای مجازی شدید و هم اکنون روزانه چقدر فعالیت دارید؟
حدود 5-6 سال است وارد فضای مجازی شده ام. البته نه در این محیط . سعی می کنم هرروز یا یک روز درمیان، 1 ساعت وقت خود را به این کار اختصاص بد هم.

2- هدف  شما از ایجاد وبلاگ و حضور در کوثر بلاگ چه چیزی بوده است؟
دوست داشتم بیشتر بتوانم مطالبی که برای خودم جالب بوده و تازگی داشته به بقیه طلاب و کاربران فضای مجازی نشان بدهم و بتوانم خدمتی به امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف  و طلاب گرامی کرده باشم .

3- کوثر بلاگ نسبت به سایر سرویس های وبلاگ نویسی چه تفاوت ها و مزایایی دارد؟
خیلی مرتب تر و اصولی تر است فقط کمی در بارگذاری عکس و ویدیو …محدودیت دارد.  شاید هم من روش استفاده از آن را نمیدانم به هرحال نسبت به دیگر سرویس های وبلاگی طبق یک روند و اصول خاصی درحال پیشرفت است. و همین امر باعث شد کوثر بلاگ را برای وبلاگ نویسی انتخاب کنم. از مسئولین محترم کمال تشکر را دارم مخصوصا برگزاری کلاس های آنلاین باعث شد بیشتر و اصولی تر با این فضا آشنا بشویم.

4- به نظر شما وبلاگ نویس دینی چه کسی است و یک وبلاگ دینی خوب چه ویژگی ها و خصوصیاتی باید داشته باشد؟

 

ادامه »


free b2evolution skin
23
آذر

گفتگو با مدیر وبلاگ مدرسه حضرت زینب (س) آران وبیدگل

 

به نام خدا

در این بخش مصاحبه ای داریم با یکی از وبلاگ نویسان فعال سامانه کوثر بلاگ
مدیر وبلاگ مدرسه علمیه حضرت زینب سلام الله علیها آران و بیدگل مهمان گفتگوی این هفته کوثربلاگ هستند تا بیشتر با این وبلاگ نویس گرامی آشنا شویم و سوالاتی را از ایشان پیرامون کوثر بلاگ و فضای مجازی داشته باشیم.

ادامه »


free b2evolution skin
10
آذر

گفتگو با مدیر وبلاگ مدرسه فاطمیه درچه

به نام خدا

کوثر بلاگ: این هفته هم به سراغ یکی دیگر از وبلاگ نویسان فعال سامانه کوثر بلاگ رفتیم
مدیر وبلاگ مدرسه علمیه فاطمیه درچه مهمان این هفته ما هستند تا بیشتر با این وبلاگ نویس گرامی آشنا شویم و سوالاتی را از ایشان پیرامون کوثر بلاگ و فضای مجازی داشته باشیم.

متشکریم از اینکه که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.
1- از چه زمان و چطور وارد فضای مجازی شدید و هم اکنون روزانه چقدر فعالیت دارید؟
نزدیک به 4 سال است که به صورت مستمر وارد فضای مجازی شده، و روزانه یک ساعت در حال فعالیت هستم.
2- هدفتان از ایجاد وبلاگ و حضور در کوثر بلاگ چه چیزی بوده است؟
مهمترین هدف، همگام بودن با فضاهای دینی و مذهبی جهت ارتقاء هرچه بیشتر علوم خصوصاً معارف دینی

ادامه »


free b2evolution skin
18
آبان

گفتگو با مدیر وبلاگ اندکی صبر ...فرج نزدیک است

به نام خدا

کوثر بلاگ: در این بخش گفتگویی داریم با یکی از وبلاگ نویسان فعال سامانه کوثر بلاگ

مدیر وبلاگ اندکی صبر… فرج نزدیک است مهمان این هفته ما هستند تا بیشتر با این وبلاگ نویس گرامی آشنا شویم و سوالاتی را از ایشان پیرامون کوثر بلاگ و فضای مجازی داشته باشیم.

1- از چه زمان و چطور وارد فضای مجازی شدید و هم اکنون روزانه چقدر فعالیت دارید؟
حدودا سه سالی میشود که توفیق پیدا کردم در فضای مجازی فعالیت داشته باشم.و تقریبا یک ساعت در روز در این فضا مشغول به فعالیت هستم.

2-هدفتان از ایجاد وبلاگ و حضور در کوثر بلاگ چه چیزی بوده است؟
هدف بنده حضور تبلیغی در فضای مجازی بوده و نیز بالاتر رفتن اطلاعات شخصی خودم به ویژه در فضای کوثربلاگ که هم فضای سالم تر و هم از لحاظ امنیتی مطمئن تر می باشد.

3- کوثر بلاگ نسبت به سایر سرویس های وبلاگ نویسی چه تفاوت ها و مزایایی دارد؟
مزایای زیادی دارد از جمله :آموزش مناسب توسط قسمت پشتیبان /آشنایی با سایر وبلاگ طلاب در سایر مدارس و رقابت سالم بین این وبلاگ ها/ بحمد الله وجود فضای سالم و پاک/بررسی وبلاگ توسط مسئولین ذی صلاح که هم باعث سالم ماندن فضای وبلاگها در کوثر بلاگ میشود و هم امتیاز دهی ایشان باعث تشویق صاحبان وبلاگ ها در کوثر بلاگ می باشد. و سایر مزایای کوثر بلاگ که باعث شد تا بجای استفاده از فضای بلگفا و غیره این فضا را جهت حضور در فضای مجازی و تبلیغ برگزینم.

4- به نظر شما وبلاگ نویس دینی چه کسی است و یک وبلاگ دینی خوب چه ویژگی ها و خصوصیاتی باید داشته باشد؟
اولا: باید یک وبلاگ نویس دینی و یک مبلغ فضای مجازی بداند تمام خطوط قرمز در فضای واقعی در اینجا هم باید رعایت شود و خدا اینجا هم شاهد و ناظر است.دوما:نباید غرق در دنیای مجازی شد بلکه به اندازه ی وظیفه و در چهار چوبی که دین معین کرده باید حرکت کرد . سوم اینکه :واقعا به وظیفه ی تبلیغی خود که اطلاع رسانی صحیح، به موقع و هدایتگرانه است بپردازد.
باتوجه به آنچه گفته شد مطالب یک وبلاگ دینی باید بر امده از متن دین و روشنگر وبصیرت افزا باشد در تمام ابعاد دین مبین اسلام.

5- به نظر شما برای فرهنگ سازی هرچه بیشتر در زمینه ترویج وبلاگ ها و گروه های مذهبی که مطمئناً جنبه های مثبت و فراوانی برای جامعه دارند چه باید کرد؟
تشویق هر چه بیشتر طلاب به این امر و از جمله راهکارها قرار دادن امتیاز علمی در دروسی که قابلیت تبلیغی در فضای مجازی دارند(از جمله دروس کلام –اخلاق – احکام – نظام خانواده و…) و نیز مسابقات متنوع بین وبلاگ ها از طرف خود مدارس در بین طلاب که باعث ترقیب طلاب به ساخت وبلاگ و فعالیت در این فضا می شود.البته لازم است مدارس قبل از همه ی این موارد آموزش لازم را جهت شرکت طلاب در این فضا بگذارند.

ادامه »


free b2evolution skin
23
خرداد

مصاحبه با مدیر وبلاگ "یادداشت های یک طلبه ی بانو"

در فاز دوم مصاحبه با وبلاگ نویسان کوثربلاگ ، وبلاگی که قصد داریم مصاحبه آن را منتشر کنیم، وبلاگ «یادداشت های پس از دوران جاهلیت یک طلبه ی بانو» به آدرس http://talabe94.womenhc.com/ می باشد. متن گفتگو با مدیر این وبلاگ را با هم می خوانیم.

 

ادامه »


free b2evolution skin
9
خرداد

مصاحبه با مدیر وبلاگ "زمینیایی همچون فرشته"

 

در فاز دوم مصاحبه با وبلاگ نویسان کوثربلاگ ، وبلاگی که قصد داریم مصاحبه آن را منتشر کنیم، وبلاگ زمینیایی همچون فرشته به آدرس rihane.womenhc.com می باشد. متن گفتگو با مدیر این وبلاگ را با هم می خوانیم.

1-لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمائید از کی به وبلاگ نویسی مشغول شدید؟
اینجانب زهراشمس طلبه ترم 6 سطح3 گرایش تفسیر وعلوم قرآنی هستم.
35 ساله ودو دختر دارم. وبلاگ نویسی را از اسفند ماه سال 1393 مقارن با ولادت حضرت زینب سلام الله علیها شروع کردم.
هیچ دوره آموزشی تا کنون ندیده ام وبا مطالعه آموزش های کوثربلاگ وتوکل به خدا وتوسل به حضرت زینب سلام الله علیها کار را آغاز نمودم.
سطح2 را در مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها مسجدسلیمان، استان خوزستان، اخذ نمودم ودر آنجا حدود 9 سال مشغول به تدریس در علوم قرآنی از جمله تفسیر وحفظ وتجوید و… بودم. وحدود 4 سال و7 ماه هم از مسجدسلیمان به مناطق محروم هجرت کرده ایم ومشغول به تحصیل در سطح3 به صورت غیر حضوری ودر کنار آن تبلیغ شدم.
اکنون حدود7 ماهی است که در یکی از روستاهای ایذه اقامت داریم ودر این مدت توانستم به وسیله اینترنت که تنها امکانات موجود در این روستا است در وبلاگ نویسی فعالیت نمایم.

2-چگونه با کوثر بلاگ آشنا شدید و در نحوه استفاده از آن مشکلی نداشتید؟
از طریق سامانه آموزش مجازی؛ اوایل که با کوثربلاگ خیلی آشنا نبودم نمی دانستم چکار کنم اما الحمدلله مسئولین صبورانه به همه سوالات پاسخ داده اند؛ با مطالعه آنها اشکالاتم رفع شد.

3-با چه هدف و نیتی به وبلاگ نویسی روی آوردید؟ آیا به اهدافتان هم رسیده اید؟
من علاقه خاصی به نوشتن وتبلیغ دارم وفکر می کنم همین ها انگیزه ای شد تا راهی پیداکنم که بوسیله آن برای خدا ورضای امام زمانم که سال ها برسر خوان پربرکتش رشد کردم؛ ادای دین نمایم. اما تنها در پله اول این هدف هستم ومسلماً رسیدن به انتها، هم زمان زیاد می طلبد وهم لیاقت وتوفیق. که امیدوارم آن را کسب نمایم.

4-به نویسندگی خارج از فضای مجازی هم علاقه دارید و یا تجربه ای در این زمینه داشتید؟
علاقه ام به نویسندگی بسیار زیاد است؛ اما شاید با عملکردم در این رابطه ناهماهنگ باشد؛ یعنی سعی زیادی برای شکوفایی این استعداد در خودم ننمودم ودر این زمینه کوتاهی کردم؛ لذا تجربه ای در این خصوص ندارم؛ وهمیشه مشغول تبلیغ بوده ام تا نوشتن.

5-میزان حضورتان در اینترنت چقدر هست؟ آیا استفاده های دیگری هم از اینترنت دارید؟ روزانه چه مقدار وقت برای وبلاگ نویسی اختصاص میدید؟
اولویت اول من فعلا درس است. چون فکر می کنم برای رسیدن به هدفم، حرف اول را میزان علم وآگاهی ام می زند؛ چنانچه در قرآن نیز، تعلیم مقدم بر تبلیغ آمده است؛ بااین حال، سعی می کنم هر روز به وبلاگم سری بزنم وپست جدید بگذارم یا حداقل، در مناسبات مختلف، آب ولعابی به وبلاگ دهم.غیر از کوثربلاگ، عضو مبلغان سایبری نیز هستم .

6-وبلاگتان را هر چند وقت یک بار بروز می کنید؟
سعی می کنم همیشه به روز باشد.

7-آیا در صفحات مجازی دیگر مثل شبکه های اجتماعی هم حضور دارید؟ نظرتان راجع به شبکه اجتماعی ویژه طلاب چیست؟
تا کنون فرصت مناسب فراهم نبوده. اما قصد دارم در اولین فرصت دربرخی شبکه های اجتماعی نیز حضور داشته باشم. این شبکه ی ویژه طلاب ؛ برای آشنایی بیشترو تبادل اطلاعات با نویسندگان طلبه ای که مسلماً دغدغه های دینی مذهبی بیشتر واطلاعات بالایی در این زمینه دارند؛ بسیار مفید است.

8-فکر می کنید چه چیزی در وبلاگ شما باعث جذب خواننده می شود؟
فکر می کنم موضوع حجاب که امروزه بحث برانگیز است باعث جذب مخاطب شود.اما نمی دانم تا چه اندازه ای در وبلاگم توانسته ام مخاطب جذب کنم.

9-مهمترین مزایای وبلاگ نویسی در سامانه کوثر بلاگ چیست؟
کوثربلاگ مزایای بسیاری دارد؛ علی الخصوص برای ما که مبتدی هستیم. اما مهمترینش، در دسترس بودن مسئولین دلسوزِ پاسخگو است. که خیلی سریع به همه سوالات پاسخ می دهند.

10-چه توصیه ای به سایر وبلاگ نویسان و یا کسانی که تازه می خواهند وبلاگ نویسی را شروع کنند، دارید؟
من خودم را در حدی نمی بینم که بخواهم به وبلاگ نویسان عزیز توصیه ای کنم.الحمدلله همگی آنها مخلصانه مشغول به سعی وتلاش وفعالیتند. اما گاهی من با وبلاگ هایی روبرو می شوم که مطالب سنگینی دارند. توصیه ام به آنهایی که واقعا نویسنده هستند این است که مطالبی در خور فهم همه مخاطبین بگذارند.به کسانی که هنوز شروع نکرده اند توصیه می کنم که با توکل برخدا همه چیز خود به خود درست می شود.دشمن جلوتر از ماست .این فرصت را از دست ندهید

11- نوشتن در یک وبلاگ دینی چه تاثیری در زندگی فردی شما داشته؟
قطعاً هرچه انسان خود را به معنویات وامور مذهبی نزدیکتر کند؛ حتی در حد نوشتن ومطالعه نمودن بر روح وروانش اثر دارد. این قدم اول کسب معنویات است اما بی تأثیرهم نیست .مهمترین اثری که در وهله اول بر من گذاشته فکر می کنم بالا بردن صبر وتحملم بوده باشد.

12-آیا تاکنون در مسابقه وبلاگی هم شرکت کردید؟
خیر تا کنون موفق نشدم

13-چه انتظاری از کوثر بلاگ دارید؟ برای رشد آن چه پیشنهادی دارید؟
کوثر بلاگ خود تا کنون پاسخگوی همه انتظارات بوده من مشکل بزرگی ندیدم. تنها مشکل، قالبهاست که اگر متنوع تر می بود بهتر بود .

14- یکی از بهترین وبلاگ هایی که در کوثربلاگ دیده اید را معرفی کنید.
به نظر بنده اکثر وبلاگهایی که در کوثر بلاگ هستند؛ خوبند. اما وبلاگ( اینجا دارالإرشاد است) مرا بیشتر جذب نمود.

15- بهترین کامنتی که در وبلاگتان دریافت کردید کدام بود؟
تا الآن همه کامنتها خوب بودند. اما بیشتر کامنتهایی مورد علاقه من هستند که فقط تشویق صرف نباشند ودر کنارش ایرادات هم مطرح شود. بهترینشان اولین کامنتی بود که ایراد مرتب نبودن موضوعات را گوشزد نمود که همان موقع ترتیب اثر دادم.

16- وبلاگ خودتان از بیست نمره چند می دهید؟
نمره را معمولا مخاطبین باید بدهند. اما فکر می کنم از 100، نمره 40 خوب باشد.

17-یه خاطره خوب از وبلاگ نویسی؟
همیشه دوست داشتم وبلاگ نویسی رو شروع کنم اما در دلم ترسی داشتم ؛ تا اینکه روز میلاد حضرت زینب سلام الله علیها دلم رو به دریا زدم ومطلب گذاشتم.
اولین پست رو خیلی با زحمت گذاشتم بلافاصله در کوثر بلاگ آن را دیدم؛ خیلی جا خوردم اما همین باعث شد که ترسم کم شود وجرأت پیدا کنم که ادامه دهم.

18- در مورد کلمات زیر ، کوتاهترین عبارتی که به ذهنت میرسد چیست؟

کوثربلاگ : لحظات خوش با خدابودن در کنار صالحان
وبلاگ نویسی دینی:فراهم نمودن زمینه ظهور حضرت مهدی (عج)
طلبه:پاسدار حق وحقیقت
سنگر مجازی:مصونیت فرهنگی
برخط:همیشه مقدم

19-صحبت آخر!
در پایان جادارد اززحمات بی دریغ همه مسئولینی که زمینه رشد وپیشرفت ما را فراهم نمودند تشکر وقدر دانی نمایم.واز همه خواهران عزیز تقاضا نمایم که در فضای مجازی حضوری سبز داشته باشند .به امید روزی که همگی در صف یاری کنندگان حضرت حجت بن الحسن صاحب العصر والزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف جزو پیشتازان باشیم.

 


free b2evolution skin